צלילה מקצועית

צלילה מקצועית היא למעשה כל צלילה למטרות ביצוע עבודה מתחת למים. צלילה מקצועית היא אינה צלילה טכנית. ההבדל בין השנים הוא  מטרת הצלילה. בעוד שבצלילה טכנית, הצולל מיועד לבצע פעולות טכניות של הצלילה עצמה, כגון צלילה לעומקים עמוקים, ניווט תת ימי, חיפוש ואפילו לפעמים הצפת גופים מתחת למים, הרי שבצלילה מקצועית נדרש מהצוללים לבצע עבודות טכניות ממש כמו מעל המים רק מתחת למים.

עולם הצלילה בכלל החל בצלילות מקצועיות, לשם דיג, שליית פנינים, ספוגים, וכד'. רק שנים רבות לאחר מכן, בערך בשנות השישים של המאה העשרים החלה הצלילה הספורטיבית לתפוס את מרבית נפח הצלילות בעולם וצלילות למטרת צלילה מקצועית הפכו להיות המיעוט באופן יחסי.

מגוון המשימות הוא רב, החל מסקרים תת ימיים, פירוק והרכבת קונסטרוקציות ומתקנים תת ימיים, ריתוך תת ימי, חיתוך מתחת למים, יציקות בטון תת ימיות הקמת מתקנים תת מימיים, צביעה תת ימית ותחזוקה שוטפת.

בצלילה מקצועית נדרש ידע רב בהבנת המרחב התת ימי שכן במקרים רבים הצלילה המקצועית נעשית בתנאים קשים של ראות גרועה, ים גלי, תנאים פיזיולוגיים קשים וכד'. פעמים רבות העבודה מסתמכת על מישוש עקב תנאי ראות אפסיים.

לכן, אנו ברסלר עבודות ימיות, בעלי ניסיון טכני רב בכל מגוון העבודות המקצועיות הנדרשים לשאת את ההגדרה צלילה מקצועית.

לא פעם, אנשים מקלים בהגדרת המשימה של צלילה מקצועית ושוכרים לעבודה צוללים חובבים או אפילו צוללים לוחמים שהשתחררו מחיל הים. חשוב לומר, צולל מנוסה, אינו בעל מקצוע טכני. אצלנו, העוסקים בצלילה מקצועית רווח המשפט "יותר קל ללמד בעל מקצוע לצלול מאשר ללמד צולל את העבודה המקצועית.

בכל צוות צוללים העוסקים בעבודות  צלילה מקצועית, חייב להיות לפחות אחד איש טכני ברמה גבוהה.

דמיינו לעצמכם שהזמנתם סקר תת ימי בצלילה והצולל לא הבין את מה שהוא רואה מתחת למים, הצולל לא קישר זאת להשפעות שיכולות להיגרם ממה שהוא רואה וכל הסקר לא שווה את הזמן והכסף שהושקע בו.

צלילה מקצועית מחייבת גם ידע והבנה במגבלות הצולל לבצע משימות טכניות מתחת למים. לצולל צלילה מקצועית, יש גם את הידע והיכולת להבין מהן המגבלות הפיזיולוגיות, מה משמעות ביצוע או הפסקת ביצוע של כל משימה ולהחלטות שלו יש משקל מכריע בהשלמת המשימה במהירות האפשרית ובצורה הטובה ביותר. לעולם בכל משימת עבודה של צלילה מקצועית, אין קיצורי דרך. הדרך הקצרה היא הארוכה והבטוחה.

בכל צלילה מקצועית יש צוות צלילה המורכב מהצוללים וממפקח הצלילה. מפקח הצלילה יכול שיהיה אחד הצוללים הבכירים והמנוסים שמנהל בפועל את הצלילה ממעל המים. מפקח הצלילה בביצוע צלילה מקצועית  נמצא בקשר עם הצוללים שמתחת למים אחראי לבטיחותם ולביצוע העבודה.

צלילה מקצועית היא תחום מקצועי ספציפי הדורש ידע נרחב בצלילה מצד אחד וידע טכני רחב מן העבר השני.  על הצולל צלילה מקצועית לדעת לבצע את המשימה שהוטלה עליו תוך הבנת הסביבה הטכנית סביבו, גם בכדי שתוצאת העבודה תהיה הטובה ביותר האפשרית ובעיקר בשביל הבטיחות בצלילה. למשל, אם מתבצע חיתוך תת ימי של קיר שיגומים, או צינור, על הצולל להבין, לדעת ולראות את השלכות פעולת החיתוך על הסביבה לידו. אחרת הצולל מסתכן בעצמו וגם פעולה לא נכונה יכולה להסב נזק למתקן עליו עובדים.

לפני כל הזמנת צוללים לביצוע צלילה מקצועית, מומלץ להתייעץ במומחים בנושא. דברים שנראים פשוטים לביצוע מעל המים יכולים להפוך למורכבים ומסוכנים מתחת למים.
להתייעצות בקשר לצלילה מקצועית אתם מוזמנים לפנות אלינו

 

 

 

 

 

 

 

 

 

צלילה טכנית   משקפת צלילה מקצועית   מסכת צלילה מקצועית    חליפת צלילה מקצועית   ציוד צלילה מקצועית   שעון צלילה מקצועית   פנסי צלילה מקצועית