עבודות ימיות

עבודות ימיות הוא שם כוללני לכל עבודה המתבצעת במרחב הימי והמרחב הסמוך לו. המושג עבודות ימיות כולל בתוכו:

  • עבודות ימיות במים עמוקים, הנקרא במינוח המקצועיOff shore שאליו משתייכים פרוייקטים אסדות הפקת גז טבעי, קידוחי נפט, מחקרים וסקרים ימיים של מים עמוקים.
  • עבודות ימיות של מים רדודים, מתייחסות בדרך כלל לבניית נמלים, מרינות, הקמת שוברי גלים, בניית מזחים ורציפים. תמיד, לצורך ביצוע עבודות ימיות בין שבמים רדודים ובין שבמים עמוקים נדרש לבמע עבודות צלילה מקצועית כמעט בכל שלב בתהליך.
  • עבודות ימיות בתעשיה. הרבה מאוד מפעלי תעשיה וארגונים שונים משתמשים בצוללים וכלי שייט בתוך המתקנים שלהם . אף שזה אינו ים של ממש, ישנם מתקנים וגופי מים הדורשים ביצוע עבודות ימיות בהן. בכלל זה גופים כגון מפעלי תעשיה כגון מפעלי ים המלח, מפעלים המחזיקים מאגרי מים לצורך כיבוי אש, מאגרי מים של מקורות או גופים מוניציפליים, בריכות תעשייתיות, מאגרי שפכים, בריכות שחיה ואתרי קיט ונופש.
    פעמים רבות מכנים עבודות אלו בשם צלילה מסחרית

בשלב התכנון הראשוני של עבודות ימיות ולפני תחילת ביצוע של כל עבודות ימיות, יש לערוך סקרים, מדידות, ניטור מי ים, דגימת הסדימנט, דיקורי שטיפה וסימונים שונים המתבצעים בצלילה על קרקעית הים.

השלב השני, ברוב המקרים, הוא שלב הביצוע עצמו של ה עבודות ימיות. בשלב זה, מובא לאתר ציוד כבד של עבודות ימיות כגון דוברות מנוף, דוברות אבן, ברוב המקרים עבודות ימיות המתוכננות להקמת נמל או מרינה מחייבות חפירה והעמקת הקרקעית בכדי לאפשר לכלי השייט להכנס לנמל בבטחה מבלי חשש לפגוע בקרקעית.

בשלב השני, לאחר ביצוע התכנון וההיערכות,  בפרוייקטים שכוללים עבודות ימיות, יש להקים את הרציפים, שטחי התפעול, מחסנים, מנהלת הנמל, ובכל שלב של עבודות ימיות משולבים גם עבודות צלילה. עבודות תת ימיות.

עבודות ימיות "קטנות" כוללות גם פרויקטים קטנים יותר מאשר בניית נמל. יש עבודות ימיות בצלילה לתיקון רציפים, הצפה של חפצים מקרקעית הים, ריתוך תת ימי של אנודות הגנה קטודית, מדידת עובי דופן תת ימית לשיגומים (Sheet Piles) וכלי שייט, סקרים וניטור מי הים בכדי לאמוד את השפעת עבודות ימית על הסביבה הימית שמסביבו. השפעות אלו יכולות להיות, השפעה על נדידת החול, פגיעה בערכי טבע כגון שמורות ימיות, בתי גידול למגוון בעלי חיים ימיים ומצוקי החוף,

אך, עבודות ימיות להקמת נמל אינן מסתיימות עם גמר הקמת הנמל ותחילת פעילות הנמל  המסחרית, אלא בכל נמל בל שלבי חייו נדרשות עבודות ימיות לתחזוקה, שיפור ושיפוץ גם במהלך חייו השוטפים של הנמל או המרינה. רציפים מזדקנים, כלונסאות פלדה מחלידים, תאונות קורות, וגם שיפורים ושדרוכים בכדי להתייעל ולספק שרות טוב יותר למשתמשי הנמל.

מקובל גם לכנות עבודות צלילה במתקני תעשייה בשם הכולל עבודות ימיות. אף שהעבודות הללו אינן מתבצעות ממש בים עצמו, הרי שהן דורשות ידע מקצועי בעבודה מתחת למים ולכן נקראות גם בשם עבודות ימיות
בעבודות ימיות נכללות עבודות רבות מגוונות ולשם כך נדרש ציוד ייעודי המתאים ספציפית לסוג העבודה הנדרש. לא כל עבודה היא זהה אפילו אם היא דומה בהגדרתה. למשל, עבודת חפירה להעמקת אזור מסוים במעגן, אם האזור גדול וההעמקה הנדרשת היא לעומק רב הרי שצריך להשתמש במחפר בגודל המתאים, לא גדול מידי ולא קטן מידי. לעומת זאת, אם ההעמקה הנדרשת הינה בתא שטח קטן, אז ניתן להשתמש במשאבת איירליפט  בגודל המתאים לצורך הספציפי.
דוגמה נוספת היא השקת צינור תת ימי. בצינורות ארוכים ועבי קוטר, כדוגמת צינורות הגז, נדרשת דוברה גדולה המסוגלת לעבודה בהיקף שכזה. אום צינור יניקה קטן קוטר ממאגר מים יכול להתבצע בכלים פשוטים יחסית תוך ניצול תנאי השטח לטובת ביצוע העבודה.
בכל שאלה לגבי עבודות ימיות אל תהססו לפנות אלינו

 

 

 

 

 

 

עבודת ימיות דרושים     עבודות ימיות באילת     עבודות ימיות בחיפה    עבודות ימיות משכורת    עבודות ימיות אשדוד  חברות לעבודות ימיות   עבודות תת ימיות דרושים